Google, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Chrome için iOS tarafında çıkan 92. sürüm ile faydalı yenilikler sunuyor.

iOS tarafında yani iPhone ve iPad için Chrome, artık istenirse Incognito sekmelerini Face ID veya Touch ID ile kilitleyebiliyor. Bu sayede gizli olarak açtığınız sekmelere sizin haricinizde kimse erişemiyor.

Bu durum elbette harika görünüyor ve aslında uzunca bir süredir aktif olarak test ediliyor. Biyometrik güvenliğin böyle uygulama içi entegrasyonları fazlasıyla sevindirirken, yeni sürümde tam ekran “ekran görüntüsü” alma desteği de gelmiş durumda.

Bu sayede bir internet sitesinde tam boyutlu oldukça uzun ekran görüntüleri alabilirsiniz. Bu da yine birçok kullanıcı için faydalı görünüyor ve resmen gelmiş olması sevindiriyor.

Bazı ufak tasarım değişiklikleri de taşıyan Chrome 92 için Google’ın tam sürüm notları şöyle:

“Chrome’u seçtiğiniz için teşekkürler. Bu sürümle birlikte:

• -Artık bir web sayfasının tamamının ekran görüntüsünü alabilirsiniz. İlk ekran görüntüsünü aldıktan sonra, ekran görüntüsü düzenleyicinin üst kısmındaki “Tam Sayfa” seçeneğini bulun.

• -Touch ID, Face ID veya şifre kodu ile Gizli sekmelerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Chrome uygulamasına geri döndüğünüzde kimliğinizi doğrulayana kadar Gizli sekmeleriniz görünmez. Özelliği açmak için Ayarlar > Gizlilik > Chrome’u kapattığınızda Gizli sekmeleri kilitleyin ayarına gidin.

• -Yeni Sekme Sayfası’ndaki Keşfet’in yenilenen tasarımı, ilgi alanlarınızı araştırmanızı kolaylaştırıyor.

• -Sekme Değiştirici’den tüm sekmeleri kapatmak istediğinizde Chrome artık onay istiyor.

• -Ayarlar, Geçmiş ve Yer İşaretleri görsel olarak yeniden tasarlandı.

• -Sekme Değiştirici’den Okuma Listenize ayrı ayrı sekmeler ekleyebilir, paylaşabilir ve yer işareti koyabilirsiniz. Bu seçeneklerin yer aldığı menüyü görüntülemek için Sekme Değiştirici’de herhangi bir sekmeyi seçip basılı tutun.

• -Kararlılık ve performans iyileştirmeleri.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Chrome için başka bir güvenlik sistemi geliştiriyor

Google Chrome, 2020’de devreye alınan Enhanced Safe Browsing sistemine sahip kişilerde yakında eklenti güvenlik uyarıları verecek.

Kurulan yeni sistem Chrome Web Store üzerinden indirilmeye çalışılan ve “güvenilir listesinde” yer almayan potansiyel tehlikeli “eklentileri” kişilere bildirecek.

Google bu sayede güvenirliği konusunda soru işareti olan eklentileri kurmadan önce kişileri uyaracak. Google’ın bu eklentileri market dışına almadığı ve şu an tüm eklentilerin yüzde 75’inin güvenilir olarak kabul edildiği aktarılıyor.

Bu biraz garip görünüyor ancak yine de güvenlik konusunda atılan her adım güzel bulunuyor. Google’ın uyardığı eklentileri kurmanın yasak olmayacağını da belirtelim. Firma sadece uyarı yapacak, yüklemeyi engellemeyecek.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here